Lot do Kolumbii

Lot do Kolumbii

Opublikowano: 5 marca 2023

Kartagena w Kolumbii 31 stopni Celsjusza, Kraków w Polsce 2 stopnie. Nie pozostaje nic innego tylko zastanowić się jaki wybrać lot do Kolumbii.

Za oknem, zgodnie z powiedzeniem w marcu jak w garncu, właśnie nad Krakowem przechodzi mała śnieżna zamieć. Mogę sobie wyobrazić, że nie jestem jedynym, który w takim momencie marzy o gorącym słońcu, które mniej więcej około południa naszego czasu pojawi się w Ameryce Południowej.

Jak pisałem w Kolumbia? Niech Bóg broni! to fantastyczne miejsce by zakochać się w latynoamerykańskim świecie.

No więc zastanówmy się jak dolecieć do Kolumbii.

Na wstępie zaznaczę, że wybór tego kraju nie jest przypadkowy. Ze wszystkich odwiedzonych przeze mnie krajów w Ameryce Łacińskiej (i nie tylko) na pierwszym miejscu stawiam właśnie Kolumbię. I od niej właśnie zacznę opowieść o świecie składającym się z trzech kontynentów, pełnym kontrastów, kolorów, nieprawdopodobnej przyrody i dramatycznego ubóstwa i miliona innych rzeczy i spraw, które fascynują podróżników.
Jeżeli zastanawiacie się jak zorganizować sobie podróż i co może was czekać, gdy wreszcie dotrzecie do Kolumbii (i pozostałych krajów Ameryki Południowej) to spróbuję przynajmniej przybliżyć Wam podstawowe sprawy związane z taką wizytą. W tym wpisie o logistyce, czyli transporcie.

Jak z Europy dolecieć do Kolumbii

Lotniska położone w Ameryce Południowej, lub w jej pobliżu, do których loty są relatywnie najtańsze (oczywiście mogą się trafić perełki także do innych państw Ameryki Łacińskiej) to Bogota w Kolumbii, Panama City w Panamie, Sao Paulo w Brazylii, czy też Cancun w Meksyku. Pozostałe państwa i lotniska wymagają większej liczby przesiadek i są zazwyczaj znacznie droższe. Co niestety nie oznacza, że bilety do wymienionych powyżej miast będą tanie. W ostatnich miesiącach (post-pandemicznych) ceny zazwyczaj są bardzo wysokie. Skoro wybieramy się do Kolumbii to punktem docelowym będzie albo stolica kraju Bogota, albo słynne Medellin. Jeżeli najpierw dolecimy do Panamy, Brazylii czy Meksyku to następnie będziemy szukać lotów lokalnymi liniami LATAM, Aviancą, czy Copa do Kolumbii.

Lot do Kolumbii

Lecąc z Polski i tak musimy liczyć się z minimum jedną przesiadką, ponieważ poza czarterami, regularne loty do Ameryki Południowej i Środkowej nie są realizowane z polskich lotnisk. Jak dolecieć do Kolumbii i jaką trasę zaplanować o tym poniżej:

  1. Polska – USA (Nowy Jork, Miami) – Ameryka Południowa (Kolumbia: Bogota, Medellin) Loty oferowane są z Warszawy do USA bezpośrednio przez LOT i innych przewoźników. Następnie z Nowego Jorku/Miami dolecimy do Bogoty lub innych miast Kolumbii, Aviancą, do innych państw Copa, LATAM.
  2. Polska – Niemcy (Frankfurt/Monachium) – Kolumbia (Bogota, Medellin), loty obsługiwany są przez Lufthansę.
  3. Polska – Francja (Paryż) – Kolumbia (Bogota, Medellin), loty obsługiwany są przez Air France.
  4. Polska – Niderlandy (Amsterdam) – Kolumbia (Bogota) z KLM.
  5. I wreszcie czasami najtańsza opcja. Najpierw wylot z regionalnych lotnisk w Polsce tanimi liniami do Hiszpanii lub Portugalii. Następnie z Barcelony lub Madrytu do Kolumbii (Bogota, Medellin) z Aviancą lub do Brazylii z Lizbony portugalskim TAP-em. Zresztą przy wylocie z Półwyspu Iberyjskiego można czasem trafić na dobrą cenę do Limy (Peru), Buenos Aires (Argentyna), czy też Santiago (Chile).
  6. Można rozważyć także inny układ lotów i podróży, szczególnie gdy mamy więcej czasu i bardziej elastyczne terminy podróży. Czasami tanie połączenia możemy znaleźć do miejsc turystycznych lub biznesowych: np. meksykańskie Cancun, albo Panama City. Wówczas można połączyć zwiedzanie Ameryki Południowej z wizytą w Ameryce Środkowej lub Północnej (Meksyk). Tanie czartery, szczególnie kupowane w ostatniej chwili na półwysep Jukatan są pewną alternatywą. Czasami dobre oferty na lot do Meksyku pojawiają się na przykład przy wylocie z Wielkiej Brytanii.

Na co zwrócić uwagę

Na koniec tej części krótkie uwagi na co szczególnie zwrócić uwagę przy kupnie biletu lotniczego na długiej i kilkuodcinkowej trasie. Taka podróż nie jest wcale bardzo trudna (czyli lot do Kolumbii nie jest wielkim wyzwaniem), ale wymaga odrobiny rozsądku. Szczególnie gdy nie podróżujemy zbyt często i nie mamy wyrobionych pewnych mechanizmów, które płyną z doświadczenia.

Stopover/przesiadka

Po pierwsze: już na lotnisku wylotu sprawdzane jest nasze przygotowanie do lądowania i stopovera/ów w podróży. Jeżeli lecimy na przykład przez USA albo przez Meksyk to koniecznym będzie odebranie bagażu nadawanego (jeżeli taki mamy). Nadanie go po raz kolejny i ponowne przejście kontroli paszportowej. W przypadku Stanów Zjednoczonych oznacza to przejście przez kontrolę imigracyjną. Dokładnie taką jakbyśmy zamierzali pozostać w USA. I to należy rozważyć przy zakupie biletów, ponieważ wiąże się z koniecznością wypełnienia wniosku ESTA i, opłatą za niego. No i ostatecznie z ryzykiem, że jednak oficer imigracyjny nas nie wpuści – ryzyko małe, ale jednak. Mając to na uwadze musimy mieć absolutnie wystarczająco dużo czasu na przesiadkę, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia w tych sprawach.

Bilet wyjazdowy

Po drugie w państwach Ameryki Południowej przy wizycie musimy mieć także bilet powrotny. Należy o tym pamiętać, gdy lecimy tylko w jedną stronę, chcemy przemieszczać się pomiędzy państwami, a o powrocie będziemy myśleć później. W Ameryce Południowej jest troszkę trudniej. Musimy już przy wylocie (nawet z Europy) pochwalić się biletem wyjazdowym z danego kraju. Może to być bilet lotniczy, autobusowy czy taki na prom, ale jednak musimy go mieć. Nie wpuszczą nas na pokład samolotu, a czasem nie będziemy mogli się nawet odprawić inaczej niż na lotnisku. Jest wiele sposobów by ominąć te bezsensowne z skądinąd przepisy. Do poszukania w sieci są instrukcje jak przy minimalnym koszcie kupić bilet lotniczy z możliwością zwrotu do 24 godzin. Taki bilet kupimy na kilka godzin przed odlotem, pokażemy przy odprawie a potem natychmiast go anulujemy.

Certyfikat covidowy

Po trzecie pamiętać o sprawdzeniu obostrzeń covidowych na lotniskach z przesiadką.
Zresztą o dokumentach osobno porozmawiamy w kolejnym wpisie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Panama dojazd z lotniska do centrum
Wczesnym popołudniem ląduję na lotnisku Aeropuerto Internaci...
Wyjazd do Kolumbii
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...
Jak oszczędzić pieniądze na podróż?
Zbliża się okres jesienno-zimowy, co oznacza, że większość l...
Nowe artykuły
Wczesnym popołudniem ląduję na lotnisku Aeropuerto Internaci...
Kartagena w Kolumbii 31 stopni Celsjusza, Kraków w Polsce 2...
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...