Panama dojazd z lotniska do centrum

Panama dojazd z lotniska do centrum

Opublikowano: 9 czerwca 2023

Wczesnym popołudniem ląduję na lotnisku Aeropuerto Internacional de Tocumen (PTY). To główny port lotniczy Panama City, a także główne lotnisko całego państwa. Port lotniczy jest położony na północny zachód od lotniska w odległości 24 kilometrów. W City Panama dojazd z lotniska do centrum zmusza podróżnych do poszukania transportu. W najbliższej przyszłości planowane jest połączenie lotniska z miastem linią metra. Ma być przedłużona linia nr 2. Jak na ten moment (połowa 2023), to nadal są tylko plany. To nie oznacza jednak, że do wyboru nic nie pozostaje:

Zaznaczę tylko, że z pierwszych 3 opcji normalnie nie korzystam. I nie skorzystałem także w Panamie.

Tych opcji nie wybrałem:

1. Taksówka: Dla wielu to najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób na dotarcie do miasta. W końcu to Raj podatkowy Panama City. A każdy porządny biznesmen zamawia taksówkę. Jak wszędzie, także w Panamie taksówki są dostępne na lotnisku przez całą dobę. Koszt podróży do centrum miasta wynosi około 30-40 USD. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję to uważaj na kierowców taksówek, którzy będą na pewno chcieć Cię naciąć na dodatkowe sumy. Od tego przecież jest gringo 😊. Ustal cenę za przejazd przed zajęciem miejsca w taxi. Alternatywnie wsiądź do taksówki na przystanku s480 (info poniżej), dzieląc koszty z innymi podróżnymi, czekającymi na autobus.
2. Prywatne transfery: Wiele hoteli w Panama City oferuje prywatne transfery z lotniska za dodatkową opłatą, a gdy śpisz w 5 gwiazdkach to i transport może być za darmo. Jeśli preferujesz bezpośredni dojazd do hotelu bez konieczności negocjacji cen z taksówkarzami, ta opcja może być dla Ciebie.
3. Wypożyczalnia samochodów. Na lotnisku działają różne międzynarodowe wypożyczalnie samochodów (głównie amerykańskie). Jeśli preferujesz samodzielne poruszanie się, albo przyleciałeś w większej grupie, to w zasadzie całkiem dobra opcja. Co prawda ruch drogowy w Panama City jest chaotyczny, a parkowanie trudne, ale łatwo przywykniesz. W zasadzie w całej Ameryce Łacińskiej, w dużych miastach, jest tak samo. Najpierw szok poznawczy, a potem wszystko zaczyna dobrze funkcjonować. Poza dużymi miastami jest już znacznie bardziej spokojnie. Co do cen wypożyczenia to zmieniają się dynamicznie. Szczególnie teraz, gdy rynek próbuje wrócić do równowagi po pandemii. Musisz się liczyć z wydatkiem od 25 USD za najmniejsze auto do kwot wielokrotnie większych za jeden dzień wypożyczenia samochodu.

Przechodzimy teraz do moich ulubionych opcji. Te wybrałem także w Panamie

Panama City dojazd z lotniska do centrum

Panama dojazd z lotniska do centrum. Przystanki przy lotnisku.

4. Autobusy publiczne: Zmierzając w stronę Panama City wybieram autobus. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, ale może być nieco skomplikowana dla osób nieznających lokalnego systemu transportu. Zresztą publiczny transport wybieram zawsze, kiedy tylko jest to możliwe. Ta opcja zmusza mnie do niewielkich kombinacji. Aby skorzystać z autobusu, muszę najpierw kupić kartę MetroBus na lotnisku. Koszt całej transakcji to 5usd. Część to zapłata za kartę część pozostaje natomiast do Twojej dyspozycji. Zakup nie jest trudny ponieważ lotnisko nie jest ogromne i już z daleka widać małe stoisko w terminalu z szyldem MetroBus.

Następnie wychodząc z terminala (bez znaczenia który) idę w prawo za strzałkami kierującymi na rondo z przystankami (zobacz mapkę). Do centrum jedzie s480. Przystanek jest po drugiej stronie ronda. Zaznaczyłem go numerem 1. Bilet kosztuje 1.25. Na karcie mamy nabite 2usd tak że dojedziemy bez problemu do centrum. A dodatkowo zostanie nam na 3 lub 4 przejazdy po mieście. Tu jedna uwaga i małą wskazówka. Autobus s480 jest zawsze pełen, więc jak widzisz, że jest dużo luda na przystanku to istnieje duża szansa że autobus się nie zatrzyma. Wtedy warto przejść się do przystanku wcześniej (wcześniej dla autobusu, dalej z lotniska). Jakieś 400 metrów za zakrętem. Zaznaczyłem na mapce numerem 2. Tam nie ma podróżnych i autobus zawsze staje. Autobusy do miasta odjeżdżają co około 30 minut.

Panama City dojazd z lotniska do centrum – Uber

5. Uber: Usługa Uber jest doskonale dostępna w Panama City i jest doskonałą alternatywą dla taksówek. Koszt przejazdu Uberem do centrum Panama City nie jest wysoki. Głównie dlatego że autobusy są bajecznie tanie (kilkanaście centów), a to wpływa także na niską cenę Ubera (15-20 USD). O szarym świcie płaciłem za Ubera z centrum 16 USD.
Raj podatkowy Panama City czeka na Ciebie. A w między czasie poczytaj o szwindlach, które tam się dokonują: Panama – raj podatkowy, czy to ekonomiczne zło?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lot do Kolumbii
Kartagena w Kolumbii 31 stopni Celsjusza, Kraków w Polsce 2...
Wyjazd do Kolumbii
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...
Jak oszczędzić pieniądze na podróż?
Zbliża się okres jesienno-zimowy, co oznacza, że większość l...
Nowe artykuły
Wczesnym popołudniem ląduję na lotnisku Aeropuerto Internaci...
Kartagena w Kolumbii 31 stopni Celsjusza, Kraków w Polsce 2...
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...