Jak używać gotówkę i bankomaty w podróży

Bankomat za granicą

Opublikowano: 23 października 2021

Rozważania o finansach w podróży zakończmy na odpowiedzi na pytanie: Jak użyć bankomat za granicą? I choć z wielu powodów korzystamy z gotówki w podróży to nie jest to idealny sposób dokonywania transakcji za granicą. Mimo to nadal cieszy się sporym gronem zainteresowanych. Najważniejszą zaletą używania gotówki, zamiast albo równocześnie z kartami, jest elastyczność tej formy płatności, a jednocześnie jej niemal pełna anonimowość. Najważniejsze wady natomiast to:

  1. Niska trwałość banknotów, które zamoczone podczas nieprzewidzianej ulewy, albo kąpieli w morzu, mogą nie nadawać się do użytku.
  2. Konieczność wymiany na lokalną walutę, która oznacza wysokie koszty transakcyjne i konieczność poświęcenia czasu na wymianę.
  3. Potencjalna ich strata, będąca efektem rabunku lub zwykłego zgubienia.
  4. Przy większej ilości (co zależy od miejsca docelowego podróży) czasami mogą pojawić się kłopoty na granicy, związane z deklaracją celną.
  5. Najczęściej bierzemy ze sobą banknoty o dużych nominałach, ponieważ takie są dostępne w kantorach. Tymczasem mając tylko duże nominały, niska wartość transakcji dokonywanych u celu podróży może okazać się kłopotliwa.

    Jak używać gotówkę i bankomaty w podróży - Kantor

    Bankomat za granicą – Kantor

Gotówka w podróży

Powyższe wady nie oznaczają, że gotówki nie powinniśmy mieć ze sobą w trakcie podróży. Jej posiadanie najczęściej jest koniecznością, ale dotyczy określonej i raczej niewielkiej ilości. Do czego może przydać się gotówka? Bardzo często po dotarciu do docelowego miejsca musimy skorzystać z lokalnego środka transportu, kupić coś do jedzenia i picia, zapłacić za dodatkowe usługi. Wiara w to, że każdy punkt usługowy, mały sklepik czy kierowca w marszrutce albo autobusie będzie posiadał terminal płatniczy jest naiwnością.

Błąd polegający na braku drobnych jest często popełniany i może się skończyć na frustracji przed terminalem, z którego nikt nas nie będzie chciał zabrać do miejsca noclegu. Często na lotnisku, w porcie lub na dworcu autobusowym nie ma bankomatu, z którego możemy podjąć pieniądze. Stąd warto mieć trochę gotówki w walucie kraju, do którego się wybieramy już na starcie wyprawy.

Jak działa bankomat za granicą?

Jak używać gotówkę i bankomaty w podróży - Gotówka

Jak korzystać z bankomatu w podróży? – Gotówka

Często państwa do których jedziemy są na tyle małe, albo tak egzotyczne, że w polskich kantorach nie kupimy tamtejszej waluty, albo kurs wymiany będzie abstrakcyjny. Co wtedy możemy zrobić? Mamy dziś dwie waluty światowe, którymi w wielu wypadkach możemy płacić niezależnie od lokalnej waluty, albo możemy liczyć, że lokalny kierowca lub sprzedawczyni wymienią je nam na lokalny pieniądz. To dolar lub euro. Jeżeli nie możemy nabyć lokalnej waluty to warto wziąć trochę waluty światowej ze sobą.

To wręcz konieczność w pierwszych godzinach, czy też dniach po dotarciu do docelowej lokalizacji. Zresztą gotówka przyda się także później. W wielu restauracjach czy kawiarniach nadal nie da się płacić kartą. Szczególnie gdy nasze zamówienia są niewielkie, jak na przykład kawa z rogalikiem z rana. Lokalny transport często wymaga posiadania gotówki, etc. Ale ta część naszych zasobów finansowych, które przeznaczyliśmy na podróż, będąca w formie gotówki powinna być na poziomie niezbędnego minimum. A reszta naszych finansów? Z mojego doświadczenia wynika, że to czym powinniśmy się posługiwać to karty płatnicze, zarówno debetowe jak i kredytowe i to wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Zresztą możemy posłużyć się wybiegiem polegający na używaniu karty debetowej (czyli tej uzyskanej do konta przy jego zakładaniu) do wypłaty gotówki w bankomacie. Czasami będziemy wybierać drobne kwoty, czasami jednak większe, ponieważ na przykład śpimy w apartamencie, którego właściciel pobiera jedynie gotówkę i nawet rezerwując pokój przez booking.com, czy innego dużego pośrednika nie możemy zapłacić on-line. Wbrew pozorom zdarza się to całkiem często.

UWAGA! Wypłata z bankomatu

Wypłata gotówki za granicą z bankomatu może być bardzo kosztowna. Banki i operatorzy bankomatów mogą nas obciążyć kosztami na trzy sposoby:

  1. Prowizja za używanie karty debetowej lub kredytowej w bankomacie za granicą, którą zapłacimy naszemu bankowi.
  2. Prowizja za przewalutowanie z naszej waluty na walutę, którą wypłacamy z konkretnego bankomatu w konkretnym kraju. Czasami może być tak, że wypłacamy z bankomatu walutę mniej popularną, np. w którymś z krajów Ameryki Południowej. Wówczas może się zdarzyć, że przewalutowanie będzie dwukrotne: waluta z bankomatu na euro/dolar, a następnie z euro/dolara na PLN.
  3. I wreszcie prowizję pobierze także właściciel bankomatu. To się zdarzy nawet wówczas, jeżeli właścicielem bankomatu będzie bank, który i tak pobierze prowizję za przewalutowanie.

Tu warto pamiętać, że czasami ponoszona przez nas opłata będzie przybierać formę procentu od wybieranej z bankomatu kwoty, a czasami będzie to stała i ustalona z góry kwota. To warto wiedzieć przed transakcją. Jeżeli wybieramy z bankomatu małą kwotę wówczas fajnie jak będzie to procent. Jeżeli kwota jest duża to zdecydowanie bardziej opłacalna będzie niska, stała opłata.

Jak używać gotówkę i bankomaty w podróży - Bankomat

Jak korzystać z bankomatu w podróży? – Bankomat

Bankomat za granicą – opłaty

Na przykład chcemy wybrać 20 euro z bankomatu. Jeżeli prowizja wynosi 2% to zapłacimy 40 euro centów, a jeżeli będzie to stała opłata, niezależna od wypłacanej kwoty np. 1,78 euro to w procentach zapłacimy niemal 10%.

Dokładnie odwrotnie będzie wyglądać sytuacja przy wypłacie większych środków. Prowizja właściciela bankomatu jest podawana na ekranie w trakcie transakcji. Tak że warto czytać co jest tam zapisane. I wreszcie w większości krajów są banki, które nie pobierają prowizji od korzystania z ich bankomatów. Warto to sprawdzić przed wyjazdem i z takich bankomatów korzystać w trakcie podróży.

Opłaty za użycie karty w bankomacie i wysokość prowizji za przewalutowanie nie pojawią się na ekranie bankomatu. O jej wysokości dowiemy się czytając cennik korzystania z konta i karty w naszym banku. To także koniecznie należy zrobić przed podróżą.

Tych różnych opłat możemy uniknąć korzystając z kart debetowych (i kredytowych). Ale tu należy być dodatkowo ostrożnym, ponieważ banki lubią skubać bardziej zamożnych klientów gdy płacimy bezpośrednio przez terminal płatniczy w trakcie zakupów. Jeżeli kupujemy w sklepie i płacimy przy pomocy karty a nie gotówki to unikniemy prowizji za używanie karty debetowej lub kredytowej. W większości przypadków zapłacimy jednak za przewalutowanie. Tej ostatniej opłaty także możemy uniknąć dzięki konkretnym kartom, które omówiłem tu: Karty płatnicze w podróży.

 

Jak używać gotówkę i bankomat za granicą? Małe podsumowanie: gotówkę warto mieć przy sobie w niewielkiej ilości. Będzie ona potrzebna do dokonania drobnych zakupów i opłacenia podstawowych usług. Korzystanie z bankomatów może być całkiem kosztowne. Dobrą alternatywą jest korzystanie z kart debetowych i kredytowych bezpośrednio przy kasie. Są karty (Revolut, ZEN, Curve) dzięki którym dużo zaoszczędzimy na transakcjach za granicą, ale także on-line.

Więcej o finansach w podróży tutaj:

Karty płatnicze w podróży.

Jak zarobić na dwutygodniową wyprawę?

Jak Oszczędzić Pieniądze Na Wyprawę?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Wyjazd do Kolumbii
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...
Karty płatnicze w podróży
W dwóch poprzednich wpisach omówiłem, jak zaoszczędzić w tra...
Jak zarobić na dwutygodniową wyprawę?
Po sugestiach jak oszczędzać (...
duck tape na wyprawie z plecakiem
Duct tape, duck tape albo po prostu nasza, polska...
Nowe artykuły
Wczesnym popołudniem ląduję na lotnisku Aeropuerto Internaci...
Kartagena w Kolumbii 31 stopni Celsjusza, Kraków w Polsce 2...
Wyjazd do Kolumbii? Niech Bóg broni! to tytuł oczywiście prz...